تبلیغات
مقاومت فرهنگی در برابر آسیمیلاسون وحفظ بروز رسانی فرهنگ سنتی

تورکی آذربایجانی
ما به فرهنگهای ملل احترام خواهیم گذارد
جهانی شدن یكسان سازی یا تنوّع فرهنگی و سیاست‌های ملّی
ن : آتیلا ت : پنجشنبه 5 اسفند 1389 ز : 03:29 ب.ظ | +
 (قسمت اول)

نویسنده:سید حسین شرف الدین
چكیده

«جهانی شدن» به عنوان یك فرایند، تحوّل نسبتاً عمیق و پهن دامنه تقریباً همه ساحت های زندگی بشر را در معرض تغییر قرار داده است. از این میان، قلمرو فرهنگ به عنوان اساسی ترین، جامع ترین و گسترده ترین سرمایه‌ی اجتماعی، با انبوه مؤلفه های گوناگون و متبوعش، احتمالاً مهم ترین عرصه ای است كه تغییرات را به نمایش گذاشته است. نحوه‌ی تعامل این فرایند با فرهنگ ها و خرده فرهنگ های موجود بشری و نتایج آتی آن، آراء و دیدگاه های گوناگونی را در میان اندیشمندان علوم اجتماعی برانگیخته است.

یكسان سازی فرهنگی، تنوّع فرهنگی، شكل گیری تركیب متوازنی از عناصر موجود و عناصر ناشی از جهانی شدن یا بروز آشفتگی و اختلاط فرهنگی، وجوهی است كه در این زمینه قابل تأمل و توجه است.
نوشتار حاضر، ابتدا به بررسی دیدگاه های مختلف اندیشمندان و سپس، به مواضعی كه در چند دهه‌ی اخیر در اعلامیه های جهانی یونسكو، به عنوان برجسته ترین سازمان بین المللی متولی امور فرهنگی، در این خصوص اتخاذ نموده، پرداخته است. در پایان نیز به مجموعه ای از اقدامات و سیاست های متخذه‌ی دولت جمهوری اسلامی در گستره‌ی ملی، كه در آن به حمایت قاطع از ایده «تنوّع گرایی فرهنگی» پرداخته شده، اشاره شده است.

كلید واژه ها: جهانی شدن، امپریالیسم فرهنگی،هژمونی فرهنگی، تنوّع فرهنگی، همگن سازی، اختلاط فرهنگی، نسبی گرایی، سیاست های فرهنگی.

ادامه مطلب...مرتبط با : فرهنگی , ادبی و آموزشی جامعه شناسی
.:: نظرات () ::.


 
 

Powered By mihanblog.com Copyright © by http://assimilation.mihanblog.com
This Template  By Theme-Designer.Com